п»ї Kopalnia Granitu - Kamienna GГіra


Troche o nas:

Kopalnia Granitu mieści się w Kamiennej Górze niedaleko miasta Nysa. Od 2006r. kopalnia zmieniła właściciela. Nowo powstała spółka - KOPALNIA GRANITU KAMIENNA GÓRA Sp z o.o. ma siedzibę w Micigózdzie. Prezesem zarządu jest Paweł Hochel, wiceprezesem Rafał Chaiński. Swoją produkcję skupiamy na wydobyciu granitu i gnejsu. Wydobyte surowce przerabiamy na kostki granitowe, bloki skalne, krawężniki, kruszywa, grysy, kamień (murowany, łamany).


Historia naszej kopalni

Złoże Kamienna Góra to granit masywu Strzelińskiego i Żulowskiego związanego granitami Masywu Żulowej (Czechy). W Kamiennej Górze granit zaczęto wydobywać już w latach przedwojennych XX wieku. Głównymi wyrobami wówczas produkowanymi były: brukowiec, kostka, krawężniki, kamień murowy.W latach 1945 -1955 kopalnia pracowała pod zarządem Nyskich Kopalni Surowców Skalnych. W latach 1955 - 1992 firma należała do Kopalni Surowców Sakalnych i Drogowych w Graczach koło Niemodlina. Następnie w latach 1992 -2004 właścicielem kopalni było Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno Drogowych "MAKADAM" S.A w Busku-Zdroju. W latach 2005-2006 kopalnią zarządzał syndyk. W 2006r Kopalnia została przejęta przez prywatnego przedsiębiorce.

Granit - kamień wszechczasów

Kamień jest stosowany od wieków, w zależności od rozmiarów, kształtów, kolorów. Był zabawką, talizmanem, bronią, narzędziem ale w szczególności materiałem budowlanym. W budownictwie stosowany od tysięcy lat, przykładami są piramidy egipskie, budowle Inków czy antyczne budowle Grecji i Włoch. Ogromny rozwój polskiego budownictwa kamiennego (granitu) miał miejsce za czasów Kazimierza Wielkiego. Przed wojną granit wykorzystywano do brukowania ulic i uzupełnień murów ceglanych. Dopiero gdy zaczęła się rozwijać technika i wynaleziono piły mechaniczne oraz tarcze do cięcia twardych bloków granitowych, pojawiło się szerokie zastosowanie tego szlachetnego materiału. W postaci płyt posadzkowych, stopni, okładzin i kolumn. Z czasem stosowanie kamienia znacznie się upowszechniło. Po drugiej wojnie światowej wręcz zalecano, aby budowane obiekty użyteczności publicznej i gmachy ministerialne miały dolne części fasad licowane granitem. Granitowe były także bruki i krawężniki. W dzisiejszych czasach granit ma zastosowanie w płytach okładzinowych zewnętrznych i wewnętrznych, w posadzkach, budownictwie powszechnym. Jest materiałem konstrukcyjnym w budownictwie inżynieryjnym, wykorzystywany jest na pomniki, nagrobki, krawężniki, kostkę drogową. wydobywa się go także na bloki granitowe, kruszywa, grysy, kamień murowany, kamień łamany. Ten ostatni coraz częściej wykorzystujemy w swoich ogrodach jako atrakcje np. fontanny, posągi.


ZAKЕЃAD PRODUKCYJNY KAMIENNA GГ“RA
KAMIENNA GГ“RA K/NYSY
48-385 OtmuchГіw
tel: 077-439-84-83

Design and Produced by: www.squaredesign.com.pl